Яна Събева

Главен асистент, доктор по философия

Главен асистент, доктор по философия

e-mail: y.sabeva@phls.uni-sofia.bg

Яна Събева има магистърска степен по маркетинг от университета за Национално и световно стопанство – София и магистърска и докторска степен по философия (направление „Реторика“) от Философския факултет на СУ „Климент Охридски“.

В периода 1996 – 2004 г. работи като журналист във водещи печатни издания, след което повече от десетилетие работи в сферата на връзките с обществеността.

Защитила е дисертация на тема „Бизнес комуникация: преговори и презентации. Невербални аспекти.

Научни интереси: реторика, невербална комуникация, бизнес комуникация, връзки с обществеността.

Публикации

1. Бизнес комуникацията: съдържание на понятието, функции и подфункции, Теоретичен сборник в чест на създателя на катедра „Реторика“ професор Васил Иванов, университетско издателство „Епископ Константин Преславски“, Шумен, 2016 г., с. 413-421
  2. „Реториката на българските юпита“, сб. Реторика във времето, ЕКС-ПРЕС, Габрово, 2017 г., с.384-395
  3. „Стив Джобс: човекът, който обвърза технологиите с хуманитарните науки и античността”, сб. с материали от конференции по реторика, изд. СУ „Св. Климент Охридски“, С., 2017, с.150-176

Автобиография

Яна Събева, главен асистент, доктор по философия

Публикации

1. Дисертация за докторска степена

Яна Събева, Бизнес комуникация: преговори и презентации. Невербални аспекти, СУ „Св. Климент Охридски“. Ръководител: проф. д.ф.н. Величко Руменчев.

1. Статии

Яна Събева, Аргументативност на невербалното в епохата на социалните медии, Обща и сравнителна реторика: Сборник с материали от Национална научна конференция „Обща и сравнителна реторика“, 2018 г., (под печат)

Яна Събева, Кризи и политическа комуникация в България в периода 2001-2005 г., Преходът и политическите езици, Авангард - Прима, 2019, стр. 204-213

Яна Събева, Реторика и отчуждение във виртуалната среда, Отчуждението в съвременното българско общество, Авангард - Прима, 2019, стр. 246-258

Яна Събева, Специфики на бизнес комуникацията в България в първите години на прехода (1989-2000 г.), Преходът и паралелната държава, Авангард - Прима, 2019, стр. 336-345

Яна Събева, Реторика и екология: връзки и взаимодействия, Екология и гражданско общество, Авангард - Прима, 2018, стр. 275-283.

Яна Събева, Реториката на българските юпита, сборник „Реторика във времето“, 2017, стр. 384-395

Яна Събева, Стив Джобс: човекът, който обвърза технологиите с хуманитарните науки и античността, Сборник с материали от конференции по реторика, 2017, стр. 150-176

Нели Стефанова, Яна Събева, „Мърдърборд” и тренингите по реторика, електронно научно списание „Реторика и комуникации”, бр. 23, 07 2016, rhetoric.bg

Яна Събева, Бизнес комуникацията: съдържание на понятието, функции и подфункции, Теоретичен сборник в чест на създателя на катедра „Реторика“ професор Васил Иванов, УИ „Епископ Константин Преславски“, 2016, стр. 413-421