Магистърска програма: Европейска публична администрация

гл. ас. д-р Мария Коцева           ел. поща: maria_kotseva@yahoo.com

ВИДЕО ПРЕДСТАВЯНЕ

ИНФОРМАЦИОННА ПРЕЗЕНТАЦИЯ

Придобилите магистърска степен по европейска публична администрация притежават необходимата професионална компетентност относно: функционирането на европейските институции; европейското право и европейските правни системи; бюджетните процеси в ЕС, ръководството на административните органи в различни сфери; управлението на човешките ресурси от централната и местната администрация; управлението на програми и проекти с обществена полза.

В курса на обучението студентите придобиват допълнителни умения за: прилагане в практиката на нормативните документи, комуникация с европейските институции и техните представители; вземане на управленски решения в сферата на администрацията в условията на демократично управление.

Програмата се осъществява в партньорство с Европейски институт – София, където се провежда практическо обучение.

Магистрите по европейска публична администрация имат необходимата подготовка за работа в специализираните институции на Европейския съюз, както и в звената от държавна администрация, осигуряващи изпълнение на ангажиментите на Р България във връзка с членството в ЕС.

Условия за прием:

1. Програмата е предназначена за завършили най-малко бакалавърска степен по която и да е специалност от Единния регистър на специалностите;

2. Среден успех от семестриалните и държавните изпити над добър;

3. С кандидатите за места по държавна субсидия се провежда събеседване по приложен кръг от теми. Представянето на кандидатите се оценява по шестобалната система.

4. С кандидатите само за места срещу заплащане – приемът се извършва по документи.

Балообразуване и класиране:

За кандидатите за места държавна поръчка - балът се образува като средна оценка от събеседването и среден успех от семестриалните и държавните изпити.

За кандидатите за места срещу заплащане – балът се образува от средната оценка от семестриалните и държавните изпити. Те не се явяват на събеседване.

При равен успех предимство имат кандидатите от Софийския университет и владеещите английски език, като равнището на владеене се удостоверява с документ.

Занятията се провеждат в делничните дни след 17 ч. и/или в събота и неделя.

Програма за събеседване за Магистърските програми към специалност „Публична администрация“:

1. Проблеми на реформата в публичната администрация в България;

2. Политика и администрация.

3. Членството на България в ЕС и влиянието му за развитието на публичната администрация;

5. Мотиви за кандидатстване в магистърска програма по Публична администрация;

6. Очаквания от магистърската програма по Публична администрация;

7. Професионален опит на кандидата;

8. Основни квалификации на кандидатите;

9. Реализация на „магистъра по публична администрация“;

10. Лични планове за професионална кариера.

Критерии за оценка: знания; информираност; аналитичност; иновативност; комуникативни умения; съответствие между житейски планове и възможности за постигането им в сферата на Публичната администрация; ясна представа за кариерата в сферата на Публичната администрация; съответствие между очакванията и това, което предлагат Магистърските програми по Публична администрация; способност за самооценка на компетенциите на кандидата.

Препоръчителни материали за подготовка:

1. Материали относно нормативната уредба на българската администрация (Закон за администрацията, Закон за държавния служител, Закон за нормативните актове и др.)
  1. Материали относно стратегическото целеполагане в областта на публичната администрация (Оперативна програма „Добро управление”, Стратегия за развитие на българската администрация 2014-2020 г. и др.)

УЧЕБЕН ПЛАН - изтегли

Съдържание на учебните програми:

ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ДИСЦИПЛИНИ ЗАД./ИЗБ. СЕМ. КР.
Право на ЕС З 1 4
Европейски публични политики З 1 4