Политическа социология - нова програма

Форма на обучение: редовна

Ръководител: доцент д-р Петя Кабакчиева

e-mail: kabakchieva@phls.uni-sofia.bg

Магистърската програма се осъществява съвместно с преподаватели от Катедра Политология и Публична администрация. Тя е насочена към бакалаври от широк профил хуманитарни специалности, които се интересуват от социалния контекст и начина на функциониране на различни форми на политическото у нас. Това може да са журналисти, работещи в НПО или в държавната администрация, партийни активисти или просто любопитни граждани. Магистърската програма ще им даде теоретични познания за различни форми на политическото – като се почне от спонтанни граждански изяви, мине се през институционализирани форми на граждански контрол и се стигне до типове политическо управление и типове публични политики. Същевременно магистрите ще се запознаят и с основни социологически методи, които ще гарантират грамотност при мониторинг и оценка на различни проекти, програми, политики. Получените познания и умения ще им позволят да идентифицират социални и социологически проблеми за информирано разработване на публични политики или политическо участие. Завършилите степента „Магистър” получават квалификацията „Магистър социология - Политическа социология”.

Отвореността на магистърската програма към студенти бакалаври и магистри от всички професионални направления означава по-голямо лично натоварване за тях. Студентите с бакалавърска степен, различна от Социология и Политология имат допълнителен модул от три основни задължителни дисциплини.

Условия за прием:

1. Могат да кандидатстват всички студенти с бакалавърска степен от университетите в страната и чужбина с успех от бакалавърска степен по-висок от мн.добър (4.50) (средноаритметичен успех от семестриалните изпити и успеха от държавния изпит/дипломната работа).

2. Събеседване (интервю) с кандидатите относно мотивацията и интересите им в полето на политическата социология. Оценяването е с „да“ или „не“.

Балообразуване: Състезателният бал на кандидатите се образува от средноаритметичния успех от семестриалните изпити и държавния изпит/дипломната работа – при оценка „да“ от интервюто.

Забележка: При равни условия предимство имат студенти, завършили бакалавърска степен в специалностите Социология и Политология на Софийския университет.