Настоящата стратегия отразява вижданията на членовете на катедрите от професионално направление 2.3. Философия във Философски факултет за периода 2024–2029 г. в рамките на СУ „Св. Климент Охридски“.
Стратегията е разработена на основата на набор от стратегически документи на СУ
„Св. Климент Охридски“:
− Стратегия за развитие на висшето образование в Република България за периода 2021 – 2030 г.;
− Национална стратегия за развитие на научните изследвания в Република България (2017 – 2030 г.);
− Мандатна програма на ректорското ръководство на Софийския университет
„Св. Климент Охридски“ за периода ноември 2023 – ноември 2027 г.;
− Стратегия за развитие на научните изследвания в СУ “Св. Климент Охридски”;
− Стратегия за интернационализация на СУ – 2020-2030
− Стратегия за развитието на електронното и дистанционното обучение в софийски университет „Св. Климент Охридски“.
Стратегията определя основната стратегическа цел и тактическите цели за развитие на катедрите в професионалното направление съгласно тяхната визия и мисия и на база анализ на предимствата и недостатъците, наблюдавани в работата към момента на изготвяне на стратегията.
СУ „Св. Климент Охридски“, чрез катедрите, осигуряващи обучението в ПН 2.3. Философия има мисията
• Да е образец на научно-изследователска и преподавателска работа в областта на Философията и философските дисциплини.
• Да допринася за развитие на науката и образованието в сферата на философията.
• Да създава предпоставки за привличане на най-перспективните кандидат- студенти, които се интересуват от философията и философските дисциплини
• Да подготвя високообразовани кадри за нуждите на предучилищното, училищното и висшето образование, научно-изследователския сектор, бизнес организации, културни и политически институции,, граждански и неправителствен сектор и развива умения и нагласи за критично и творческо мислене.
• Да възпитава у младите хора нагласа за учене през целия живот и им дава база за успешна реализация и развитие във всички сфери на интелектуалния, културния и политическия живот на страната, Европа и света.
СУ „Св. Климент Охридски“, чрез катедрите, осигуряващи обучението по ПН 2.3. Философия утвърждава водещата си позиция сред университетите в страната и региона по отношение на престиж в академичната и професионалната общности в страната, високо качество на образованието и на научно-изследователската дейност, успешна реализация и кариерно развитие на завършилите. Университетът е разпознаваем и има добра репутация и в международен план, като непрекъснато се стреми да подобрява позицията си в международните образователни класации.
Силни страни
Слаби страни
Възможности
Заплахи
Главната стратегическа цел за развитие на професионално направление 2.3. Философия в рамките на СУ „Св. Климент Охридски“ е да продължи да поддържа все така високо качество на преподаването и научните изследвания, съответстващо на най-добрите практики на университетите в Европейския съюз, постигане на значимо обществено влияние и ползотворно взаимодействие с образователни, културни и граждански институции и организации.
Постигането на главната стратегическа цел ще се реализира при спазването на следните принципи:
Управление на качеството на административната, учебната и научно– изследователска дейност чрез прилагане на политиката по качеството на СУ „Св. Климент Охридски“, спазване на вътрешно-университетските административни правила и процедури, разписани в нормативните документи на университета и придържане към общо-факултетните и вътрешно-катедрените правила за:
Приемственост чрез подпомагане и насърчаване на кариерното развитие и израстването на по-младите членове на академичния състав, делегиране на права и задължения, разпределяне на отговорностите, свързани с различни аспекти от дейността на катедрите.
Адаптивност и иновативност чрез регулярно актуализиране на учебните програми, съобразно тенденциите и промените в сферите на образованието, културата и гражданското общество, резултатите от научните изследвания; възможностите за въвеждане на нови форми на преподаване, използване на компютърните и информационните технологии (включително на изкуствен интелект) в учебния процес и научните изследвания.
Активност в използване на експертния капацитет на академичния състав чрез включване в университетски, национални и международни проекти – научни и практико-приложни, участие в научни форуми, обществени дискусии и др.
Взаимодействие с публичния сектор и бизнеса в България чрез формални и неформални договорености и ангажименти.
Поддържане на международни партньорства и работа в мрежи чрез членство в международни организации и мрежи за съвместно осъществяване на проекти, обмяна на опит и добри практики в учебната и научната дейност.
Тактическа цел 1
Повишаване на качеството и ефективността на обучението в професионалното направление за по-добра реализация на завършилите студенти.
Мярка 1.1. Актуализиране на учебните планове и програми, адаптирани към изискванията на пазара на труда и в съответствие със съвременните тенденции и стандарти, свързани включително с развитието на изкуствен интелект.
Дейности:
Мярка 1.2. Оптимално използване на възможностите за студентска мобилност.
Дейности:
Мярка 1.3. Подобряване на практическата подготовка на студентите.
Дейности:
Мярка 1.4. Улесняване достъпа до учебни материали, постижения (курсови и дипломни работи) и публикации на академичния състав.
Дейности:
Тактическа цел 2
Повишаване на квалификацията и развитие на академичния състав на катедрите.
Мярка 2.1. Осигуряване на възможности за преподавателите да развиват и надграждат своите знания и квалификация, включително като предлагат курсове по направлението в други специалности и факултети на СУ.
Дейности:
Мярка 2.2. Планирано кариерно израстване на академичния състав.
Дейности:
Мярка 2.3. Засилване на преподавателската мобилност по програма Еразъм+
Дейности:
Тактическа цел 3
Увеличаване на научно-изследователската дейност и публикациите на преподавателите, студентите и докторантите, особено в реферирани и индексирани издания в международно признати бази данни.
Мярка 3.1. Планиране на НИД и включване в университетски, национални и международни изследователски проекти.
Дейности:
Мярка 3.2. Увеличаване броя на публикациите и повишаване на научния им принос.
Дейности:
Мярка 3.3. Организиране и/или съучастие в организацията на научни и практико-приложни форуми.
Дейности:
Тактическа цел 4
Мярка 4.1. Подобряване на учебната среда и техническата осигуреност на преподавателите, студентите и докторантите, включително и със софтуерни средства за съхранение, анализ и обработка на научна информация.
Дейности: