Специалност „Философия” реализира своите образователни цели посредством следните образователни задачи:
• осигуряване на широк спектър от задължителни курсове, предоставящи обхватни познания за философската традиция и актуалните философски проблеми;
• поддържане на множество избираеми курсове, предлагащи възможности за профилиране според индивидуалните интереси на студентите, в т.ч. постоянно обновявани спец-курсове, отразяващи актуалната изследователска работа на преподавателския състав;
• активна извънаудиторна работа със студентите, вкл. консултации, неформални семинари, изследователски проекти, конференции и летни школи;
• поддържане на задължителен модул за придобиване на професионална квалификация „Учител“
• поддържане на модул за специализация „Философия с деца“, осигуряващ съответните умения и квалификация;
• осигуряване на богати възможности за продължаващо професионално профилиране чрез разнообразни магистърски и докторски програми;
• постоянно наблюдение на хода на образователния процес и контрол върху образователния продукт; системи за контрол и осигуряване на качеството;
• продължаващо развитие и актуализация на учебния план
Студентите, завършили специалност “Философия (на английски език)” , придобиват знания в областта на основните дисциплини на теоретичната и практическата философия, в областта на историята на философията, както и знания за най-важните философски проблеми на частнонаучното познание, основните философски теории за обществото, правото и политиката, етиката, естетиката и логиката.
Студентите придобиват умения за философско осмисляне и анализ на казуси, дълбинно разбиране на текстове и аргументационни структури, аналитични подходи към ситуации, както и умения за аргументиране и водене на публичен дебат. Те овладяват техники за философски анализ и критика на теоретични и практически, вкл. обществени проблеми.
Общотеоретичната подготовка на студентите дава изключително добра основа за продължаване на обучението в различни хуманитарни, социални и частно-научни магистърски програми. Специалната подготовка подпомага израстването на висококвалифицирани изследователи в областта на философията с нейните многобройни магистърски и докторски програми.
Преподавателите в специалност Философия са разделени в три катедри. Повече информация за тях можете да намерите на страниците на отделните катедри:
Катедра „История на философията“>>
Катедра „Логика, етика и естетика“>>
Катедра „Философия“>>
Софийски университет извършва централизиран прием за бакалавърска степен – пълна информация за условията за кандидатстване и сроковете на кампанията можете да намерите тук:
Съвременната култура в историкофилософски контекст
Философия на арабското средновековие
Академично писане
Метафизика
Техники на логическата манипулация в публичния дискурс
Филосоофия и когнитивна наука
Философия на правото
Философска антропология (Човекът между животното и Бога)
Философията като социална критика
Европа на философите
Постмодерна естетика
Опияненията на нарцисизма. Постмодерна естетика
Интересното. Обратът от класическа към некласическа естетика.
Метафилософия
Биоетика
Игра на философия
Логически аспекти на безопасността на пациентите
Професионални компетенции
Студентите в специалност “Философия (на английски език)” придобиват следните компетенции:
Професионална реализация
Студентите завършват образователно-квалификационна степен „бакалавър“ с професионална квалификация “Философ” и „Учител“.
Бакалаврите, които успешно са завършили модул на специализация „Философия с деца“, получават освен правоспособност съответно на преподаватели по философия в средното училище и преподаватели по философия в детските градини и началното училище.
Завършилите бакалавърската програма по “Философия” могат да се реализират като ръководители, експерти или сътрудници на неправителствени организации, ръководители в държавната администрация, мениджъри в частния или държавния сектор, както и учени, общественици, медийни специалисти, консултанти, преводачи, редактори.