На 22 ноември 2024 г. се проведе събитието Модел на Съвета на ЕС – „Министър за един ден“. То е организирано съвместно от Генералния секретариат на Съвета на ЕС и Софийски университет „Св. Климент Охридски“. В симулацията на заседание на Съвета на министрите се включиха студенти от няколко факултета на Софийски университет, студенти от Факултета по „Международна икономика и политика“ в Университета за национално и световно стопанство в София, както и от Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“.
Събитието бе открито от заместник-ректора на СУ по международната дейност проф. Ренета Божанкова, декана на Философски факултет проф. Соня Карабельова и г-н Петър Нацев от Генералния секретариат на Съвета на ЕС.
По време на модела на Съвета на ЕС всеки от участващите студенти влезе в ролята на министър на определена държава членка на ЕС с цел договаряне на актуална мярка на ЕС, а именно поставянето на етикет за справедлива мода. Целта е да се регулира по-добре производството и търговията на дрехи, като се избегне експлоатацията на деца и жени в по-слабо развити страни в света, както и да се намалят негативните ефекти на текстилната индустрия върху околната среда.
В рамките на деня бе проведена както симулацията на заседание на Съвета на министрите, така и кратко обучение за процеса на вземане на решения в ЕС, участието на България в него и опитът, който има страната от първото Българско председателство на Съвета на ЕС.
В организацията и провеждането на събитието участваха г-н Петър Нацев от Генерална дирекция „Комуникация и информация“ на Генералния секретариат на Съвета на ЕС, доц. Калоян Симеонов – заместник-декан по международно сътрудничество във Философски факултет, гл. ас. д-р Моника Панайотова от факултет „Международна икономика и политика“ в Университет за национално и световно стопанство и гл. ас. д-р Деница Хинкова от катедра „Публична администрация“ на Философски факултет на Софийски университет.
Но основният участник в симулацията бяха самите студенти, които отстояваха националните интереси и позиции на държавите-членки на ЕС.
Събитието завърши с инициативата „Обратно в университета“: Дискусия на възможностите за стаж и работа в институциите на ЕС. По време на тази инициатива студентите се запознаха с опциите за стаж и работа в институции на ЕС – Секретариат на Съвета на ЕС, Европейска комисия, Европейски парламент и други. Студентите имаха да задават своите въпроси с цел тяхното бъдещо кариерно развитие.