Книгата Кратък курс по философия е предназначена преди всичко за студенти от нефилософските специалности. Тя възникна от един курс, който беше четен няколко пъти в различни факултети на Софийския университет. Може да бъде полезна и в първи курс на специалност философия, въпреки че е прекалено кратка, за да покрие целия материал от дисциплината „Въведение във философията“. Най-голяма радост за автора ще бъдат онези читатели, които ще вземат книгата в ръце не по задължение, не за изпит, а от интерес към философията.
Изложението е по теми и проблеми, а не хронологично. Това е по-подходящият начин за въвеждане във философията. Един самоцелен преразказ на различни философии една след друга може да даде информация, но не би позволил да се разбере логиката на философските идеи и тяхната връзка с живота. По същата причина авторът се стреми да обоснове собствените си становища: безразличното излагане на чужди мисли би направило философията безполезна и безинтересна. Целта, разбира се, не е читателят да усвои тезите на автора, а да размишлява заедно с него или, ако трябва, против него.
Изходна точка е понятието за онтология. Тук разбирането за онтология е силно повлияно от Имануел Кант: онтологията, това са формите, в които схващаме света. Само че докато за Кант една и съща универсална онтология е дадена веднъж завинаги на всеки човек, доколкото има разум, тук онтологията се разглежда като част от някаква форма на живот. Следователно с прехода към друга форма на живот се сменя и онтологията. Светът, както го виждаме, се променя с промяната на целите, средствата и проектите ни. Оттук погледът към различни философски въпроси: пространство и време, причина и следствие, тяло и съзнание, щастието, обществото, науката, религията, езика.