Обучението в специалност „Библиотечно-информационни науки“ (БИН) цели студентите:
Обучението в специалност БИН се провежда съобразно съвременните национални и международни изисквания. Застъпени са няколко научни направления: библиотекознание, библиография, организация и управление на информацията, информационни и комуникационни технологии (ИКТ), история на средствата за комуникация, музеология, културна политика, организация и управление на културни институции. Обучението е изградено на модулен принцип, като се постига баланс между знанията и уменията в изброените направления. Наред с придобиването на базови знания за традиционните технологии, прилагани в информационните дейности, обучението обхваща развитието на практически умения за използване на информационни ресурси в мрежова среда, поддържане и развитие на информационни услуги и управление на информационни потоци.
Студентите се обучават теоретично и практически, като придобиват знания и опит по специалността чрез интегрирана подготовка, съответстваща на изискванията на цифровото общество.
Всички учебни програми са разработени съобразно изискванията на Закона за висшето образование и Правилника за устройството и дейността на СУ. В платформата за електронно обучение на Софийския университет (Мудъл), към всяка учебна дисциплина са публикувани учебни материали, задължителни и препоръчителни информационни ресурси, задачи за ангажиране на студентите по време на обучението, включително семинарни упражнения, задачи за самостоятелна подготовка, задачи за екипни проекти по учебните дисциплини (където е приложимо) и др., както и методиката за оценяване.
Оценяването на извършената от студентите работа в процеса на обучение включва: текущо и крайно оценяване чрез участие в тематични дискусии в часовете; демонстрационни занятия; уъркшопове (информационно търсене и колективно обсъждане на доклади и реферати); портфолио; тестова проверка; решаване на казуси; посещения на обекти; текуща самостоятелна работа /контролно; писмен или устен изпит, съобразно изискванията и критериите на преподавателите по съответните учебни дисциплини.
Софийски университет извършва централизиран прием за бакалавърска степен – пълна информация за условията за кандидатстване и сроковете на кампанията можете да намерите тук:
Учебен план за випуск 2024/25 редовно обучение | задочно обучение
Учебен план за випуск 2023/24 редовно обучение | задочно обучение
Учебен план за випуск 2022/23 редовно обучение | задочно обучение
Учебен план за випуск 2021/22 редовно обучение | задочно обучение
Учебен план за випуск 2020/21 редовно обучение | задочно обучение
Професионална квалификация
Студентите придобиват професионални компетентности, свързани с: поддържане и развитие на библиотечни дейности, изграждане и поддържане на системи за оценка и анализ на бази от данни и информационни масиви, организация и управление на информационни ресурси, прилагане на съвременни технологии в информационното обслужване, планиране и създаване на информационни продукти, сътрудничество с различни културни институции. Наред с изброеното се усвояват управленски умения за организация на дейностите в т. нар. „интелигентни организации“, както и изследователски нагласи към явленията и процесите в информационния сектор.
Придобитата професионална квалификация е „Бакалавър по библиотечно-информационни науки“.
Квалификационна характеристика (линк)
Учебен план БИН редовно обучение (линк)
Учебен план БИН задочно обучение (линк)
Професионална реализация
Завършилите бакалавърска програма БИН са подготвени за работа в:
Завършилите бакалавърска програма БИН могат да продължат обучението си за придобиване на магистърска степен.
Студентите завършват четиригодишното си обучение с образователната степен „бакалавър по библиотечно-информационни науки“ след успешно полагане на писмен или устен държавен изпит или защита на дипломна работа. Право на защита на дипломна работа имат само студенти с общ успех от семестриалните изпити Отличен 5.50 или по-висок.