Прием за образователна и научна степен „Доктор" по проект BG05SFPR001-3.004-0020-C01

„Професиите на бъдещето: социални иновации и развитие на компетентности в отговор на изискванията на креативните, рекреативните индустрии и съвременната медийна среда"

Софийски университет „Св. Климент Охридски“ обявява конкурс

за прием на редовни докторанти за учебната 2024-2025 г. по реда на чл. 21, ал. 7 от Закона за висшето образование в изпълнение на проект BG05SFPR001-3.004-0020-C01 „Професиите на бъдещето: социални иновации и развитие на компетентности в отговор на изискванията на креативните, рекреативните индустрии и съвременната медийна среда“

През ноември 2024 г. стартира проект „Професиите на бъдещето: социални иновации и развитие на компетентности в отговор на изискванията на креативните, рекреативните индустрии и съвременната медийна среда“, реализиран с подкрепата на Европейския съюз чрез процедура „Подкрепа за развитие на проектна докторантура“ на програма „Образование“ 2021 – 2027, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+). Основна дейност на проекта е създаването на интердисциплинарно докторантско училище, което ще включва обучение по 20 докторски програми в сътрудничество между Философски факултет, Факултет по журналистика и масова комуникация, Факултет по педагогика, Факултет по славянски филологии и Факултет по класически и нови филологии.

Обучението на докторантите ще е в редовна форма с продължителност 3 години, ще бъде съобразено с най-новите изисквания на пазара на труда и ще включва изграждане на мрежа от партньорства с бизнес организации, публични институции и неправителствени организации. В рамките на проекта ще се осигурят възможности за международни мобилности, участие в конференции, разработване на научни статии и публикуването им в утвърдени издания, което ще подпомогне академичното развитие на докторантите.

Подаване на документи:

Срок за подаване на документи 5 февруари – 5 март 2025 г.

Документи се подават електронно на адрес: https://phd-projects.uni-sofia.bg/

Философски факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ обявява прием в следните докторски програми:

ПН 2.3. Философия, ДП „Философия на икономиката, правото, политиката и икономиката“
Тематична област: „Философски основания (категории, понятия и идеи) на творчеството и иновациите в културата, политиката, правото и икономиката.“

Изтегли конспект и допълнителни изисквания


ПН 2.3. Философия,  ДП „История на философията“
Тематична област: „Отговорни иновации за бъдещите поколения.“

Изтегли конспект и допълнителни изисквания


ПН 2.3. Философия, ДП „Етика“
Тематична област: „Етическите предизвикателства на технологичния прогрес и професиите на бъдещето.”

Изтегли конспект и допълнителни изисквания


ПН 3.1. Социология, антропология и науки за културата, ДП „Културология“
Тематична област: „Културни и творчески индустрии.”

Изтегли конспект и допълнителни изисквания


ПН 3.1. Социология, антропология и науки за културата, ДП „Социология“
Тематична област: „Дигитализация на труда и трансформации на структурите за производство на знание в креативните и рекреативните професии.“

Изтегли конспект и допълнителни изисквания


ПН 3.2. Психология, ДП „Психология на здравето“
Тематична област: „Психично здраве и качество на живота в дигиталната ера.“

Изтегли конспект и допълнителни изисквания


ПН 3.2. Психология, ДП „Трудова, организационна и икономическа психология“
Тематична област: „Психология на професиите и кариера в дигитална организационна среда.“

Изтегли конспект и допълнителни изисквания


ПН 3.2. Психология, ДП „Социална психология“
Тематична област: „Социално-психологически аспекти на взаимодействието в онлайн среда.“

Изтегли конспект и допълнителни изисквания


ПН 3.3. Политически науки, ДП „Политология“
Тематична област: „Тероризъм и антитероризъм в дигиталната ера.“

Изтегли конспект и допълнителни изисквания


ПН 3.3. Политически науки, ДП „Eвропеистика“
Тематична област: „Индустриални практики за прилагане на изискването на Европейския съюз за видимост онлайн на съдържанието в обществен интерес.“

Изтегли конспект и допълнителни изисквания


ПН 3.3. Политически науки, ДП „Публична администрация“
Тематична област: „Развитие и управление на иновациите в публичния сектор.“

Изтегли конспект и допълнителни изисквания


ПН 3.5. Обществени комуникации и информационни науки, ДП „Информационно-търсещи системи“
Тематична област: „Дигитални иновации в интелигентното информационно общество: отворена наука и съвместно създаване на отворени данни.“

Изтегли конспект и допълнителни изисквания

Процедура за кандидатстване

1. Изисквания и насоки за кандидатстване.

От 05.02.2025 г. до 05.03.2025 г. кандидатите подават следните документи до Ректора на СУ „Св.Климент Охридски“:

  1. Заявление по образец (ще се генерира автоматично в PDF формат от въведените в електронната система данни)
  2. Декларация по образец (ще се генерира автоматично в PDF формат от въведените в електронната система данни)
  3. Автобиография (европейски формат) – одгответе автобиография в PDF формат.
  4. Копие на дипломата за завършена образователно-квалификационна степен “магистър” и приложението към нея. Завършилите степенна структура на обучение, представят копия на дипломите за завършени образователно-квалификационни степени “бакалавър” и “магистър” и приложенията към тях. Подгответе копие на дипломата и приложението към нея в един PDF файл

4.1. В случай че издаването на дипломата за висше образование е предстоящо, кандидатът подава академична справка-оригинал (или нотариално заверено копие), в която да са отразени средният успех от семестриалните изпити с хорариума на часовете по отделните дисциплини и успехът от държавните изпити;

4.2. За кандидати, завършили Софийския университет „Св. Климент Охридски“, на които издаването на дипломата за висше образование е предстоящо, се допуска да представят уверение, издадено от отдел „Студенти“ към факултета. В Уверението да са отразени средният успех от семестриалните изпити и успехът от държавните изпити;

4.3. Лица, придобили в чужбина образователно-квалификационна степен „магистър“, признато по законодателството на съответната държава, могат да кандидатстват за обучение в докторска степен, след като са преминали процедура по признаване на образованието от Софийския университет.

  1. Документ*, удостоверяващ платена такса за участие в кандидат-докторантски конкурс (50 лева за първи изпит по специалност и 50 лева за изпит по чужд език) – плащането се извършва само по банков път, от всяка търговска банка: сметката на СУ „Св.Климент Охридски“ е:

БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА – Централно управление
Банкова сметка: BG52 BNBG 9661 3100 1743 01,
BIC CODE: BNBGBGSD
Титуляр: СУ „Св. Климент Охридски”
Вносител: Кандидат-докторантът

*Задължителната информация, която трябва да съдържа банковият документ, е: трите имена, ЕГН, град по местоживеене, факултета, към който е обявена докторантурата и кандидат-докторантската такса.

Допълнителни документи:

  • CV. То трябва да включва академично образование, професионален опит, чуждоезикови познания, детайли за предишен изследователски опит и научни публикации, ако има такива.
  • Мотивационно писмо за участие в конкретния докторантски конкурс. С мотивационното писмо от около 2-3 стр. (няма фиксиран обем) кандидатът представя своите академични интереси и силни страни; намерение и цели при кандидатстването за докторантура в избраната област.
  • По желание кандидатът може да предостави на разположение една своя писмена научна работа от максимум 45000 знака (25 стандартни страници): курсова работа, глава/част от дипломна работа или магистърска теза, научна публикация.

Документите се подават по електронен път на адрес: https://phd-projects.uni-sofia.bg/
Телефони за контакт: 02/8462185, 02/9308445 – сектор „Докторанти“, Ректорат

Подробна информация относно необходимите документи и условия за кандидатстване можете да намерите на интернет страницата на СУ „Св. Климент Охридски“, рубрика „Образование“, раздел „Докторантури“ – Прием за учебната 2024/2025 г.

2. Конкурсна процедура:

  • Първи етап (писмено разработване на изследователски проект): Разработка на изследователски проект в рамките на предложеното тематично поле за всяка докторска програма. Изследователските полета са представени с кратка анотация като кандидатът има възможност да обвърже проекта си само с онези елементи от съдържанието, в които са изследователските му интереси. Продължителността на писмения изпит е четири астрономически часа.
  • Втори етап (устно представяне): Събеседване по представения проект и останалите писмени документи.

3. Изследователски проект: насоки за разработка

Опишете предлаганата изследователска тема възможно най-прецизно. Проектът трябва да съдържа отговор на следните въпроси:

  • Какъв е проблемът, който стои в основата на Вашия интерес към темата?
  • Кои са основните Ви изследователски въпроси?
  • Каква литература по темата познавате и какви са нейните приноси и ограничения?
  • Какви са главните хипотези на работата?
  • Каква методология смятате да приложите (аргументирайте избора си)? Обяснете как възнамерявате да проведете Вашето изследване.

Забележки:
Разработеният изследователски проект служи само за изпитни цели. При зачисляване в докторантура на дисертационния проект се дава конкретно заглавие. Заглавието на дисертационния проект при зачисляване се определя след обсъждане с научния ръководител и се приема на катедрено заседание.
Кандидат-докторантите могат да открият пълна информация за кандидатстването на сайта на Философски факултет.

4. Оценяване:

  • Всички кандидати, които се явят на изпит преминават през първия етап на конкурса – разработване на изследователски проект. Проектът се оценява от членовете на журито по конкурса, назначено със заповед на Ректора, съгласно разпоредбите на чл.19 и чл.20 от Правилника за условията и реда за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности в СУ „Св. Кл. Охридски“.
  • До участие във втория етап на конкурса – събеседване (устно представяне), се допускат само кандидати, получили на първия етап оценка не по-ниска от „много добър” (4.50).
  • Успешно издържали конкурса са кандидатите, получили средно аритметична оценка от писмената разработка на проект (първи етап) и устното представяне (втори етап) най-малко „много добър” (5.00).
  • Оценките от конкурсните изпити се оформят с точност до 0,25.

5. Критерии
Критериите за оценка на писмената разработка на изследователски проект за дисертация са:

  • Пълнота на изложението на изследователския проект съгласно предварително посочените изисквания;
  • Яснота и аргументираност на изследователските въпроси и очаквани резултати;
  • Познаване на посочената или друга литература в дадената тематична област;
  • Демонстриране на интерес към темата (позоваване на данни, изследвания, публикации);
  • Умение за критичен анализ в изложението.
We are using cookies to give you the best experience. You can find out more about which cookies we are using or switch them off in privacy settings.
AcceptPrivacy Settings

Този сайт използва бисквитки (cookies), за да ви предостави по-качествена услуга. Ако продължите да използвате сайта ни, се съгласявате с политиката за бисквитки.