Специалност „Политология“ към Философски факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“ е открита през 1986 г. и от създаването си досега предоставя на своите студенти системни познания както за вътрешно-политическите, така и за международните политически явления и процеси, и възможност за придобиване на умения за анализиране, оценяване и управление на политическите събития и реалности.
Основната цел е да се подготвят висококвалифицирани кадри, които да могат да се реализират както в публичния, така и в частния сектор. Завършилите и трите степени на специалността могат да практикуват разнообразен кръг от професии, включващи служители в рамките на държавната администрация, в органите на законодателната и изпълнителната власт, политически консултанти към различни държавни институции, служители в бюджетни организации за публични услуги, политически ализатори в печатните и електронните медии, служители в недържавни публични органи или т.нар. „неправителствени организации“, консултанти към политически партии или в рамките на частния сектор.
В процеса на обучение както в бакалавърска, така и на магистърска и докторска степен, е застъпен интердисциплинарният подход и са включени курсове от различни научни области. Обучението по специалността се провежда от катедра „Политология“.
Обучението в специалност Политология по-конкретно е насочено към:
Обучението в специалност “Политология” обхваща всички централни направления на съвременната политическа наука, прилагайки интердисциплинарен подход. Обучението е отворено към новите идеи и към последните тенденции в нейното развитие, като същевременно не отстъпва от своята научна строгост и систематичност.
За осъществяването на образователните си цели, Специалност Политология дава възможност на студентите да придобият по-конкретни знания за:
Софийски университет извършва централизиран прием за бакалавърска степен – пълна информация за условията за кандидатстване и сроковете на кампанията можете да намерите тук:
Професионални и общи компетенции, специфични компетенции
Чрез трайното усвояване на знанията, изброени по-горе, завършилите специалност “Политология” развиват следните професионални компетенции:
Професионална реализация
Притежаването на трайни знания и умения в областта на политическите науки дава възможности за широка професионална реализация в национални и международни организации, правителствени, политически и обществени институции, медии, неправителствени организации и др.
Така завършилите специалност Политология работят като:
Студентите завършват четиригодишното си обучение с образователната степен „бакалавър по политология“ (специализация по направлението, което са избрали) след успешна защита на дипломна работа или успешно полагане на писмен и устен държавен изпит.
До защита на дипломна работа се допускат студенти, които имат успех от семестриалните изпити най-малко мн. добър 5.00. Преди да започнат подготовката на тезата си, студентите трябва да се свържат с преподавател от катедрата, който да се съгласи да бъде техен научен ръководител. Всеки студент подава молба за допускане до защита, след което темата на дипломната му работа се обсъжда на катедрен съвет. В случай на забележки от страна на катедрата, студентът и научният ръководител трябва да преработят темата. Когато студентът е готов той трябва да представи работата на своя научен ръководител за подпис, след което да я качи в Мудъл. Катедрата избира рецензент, който подготвя рецензия на бакалавърската теза. Защитата се състои пред тричленно жури от хабилитирани преподаватели.
Важна информация: всяка дипломна работа подлежи на проверка в система Плагиат. При установяване на плагиатство катедрата и научният ръководител имат право прекратят процедурата по защита. Инспекторът по учебната дейност, който отговаря за ОКС бакалавър ще ви информира за сроковете, в които трябва да представите молбите и дипломните си работи.
Студенти, които имат общ успех от семестриалните изпити под мн. добър 5.00 задължително се явяват на писмен и устен държавен изпит. Писменият етап на изпитната сесия включва разработването на анализ върху два въпроса по предварително утвърден от катедрата конспект. Устният етап включва събеседване с тричленно жури от хабилитирани преподаватели върху учебния материал от четиригодишния курс на обучение.