Специалност „Философия“ обхваща в своята бакалавърска програма широк и разнообразен спектър от специализирани дисциплини, които покриват на практика както цялата история на философията, така и най-важните области на съвременните систематични изследвания. За по-нататъшно обучение тя предлага девет различни магистратури. Тя може да се похвали и с една от най-многобройните и интензивно развиващи се докторски програми в Софийския университет. Нашият стремеж е да поддържаме високо качество на обучение и в трите образователни степени, за което свидетелства и независимата оценка на Националната агенция за оценяване и акредитация: в България най-доброто място за учене на философия е именно в Софийския университет.
Преподаването в областта на философските дисциплини в България започва още със създаването на първото Висше училище в гр. София през 1888 година. Специалност Философия в сегашния й вид е продължител на тази над 120-годишна традиция. В образователната и научно-изследователска дейност колегията на специалност Философия се води от най-добрите образци в дългогодишната история на преподаването на Философия в СУ “Св. Климент Охридски”; от друга страна – както се вижда от разнообразните магистратури и множеството избираеми курсове – специалността е място за нови и съвсем актуални проблеми, теми и теории.
Преподавателите в специалност Философия са разделени в три катедри. Повече информация за тях можете да намерите на страниците на отделните катедри:
Катедра „История на философията“>>
Катедра „Логика, етика и естетика“>>
Катедра „Философия“>>
Софийски университет извършва централизиран прием за бакалавърска степен – пълна информация за условията за кандидатстване и сроковете на кампанията можете да намерите тук:
Учебен план випуск 2024/25 – редовно обучение | задочно обучение
Учебен план випуск 2023/24 – редовно обучение | задочно обучение
Учебен план випуск 2022/23 – редовно обучение | задочно обучение
Учебен план випуск 2021/22 – редовно обучение | задочно обучение
Учебен план випуск 2020/21 – редовно обучение | задочно обучение
Учебен план випуск 2019/20 – редовно обучение | задочно обучение
Следните избираеми дисциплини ще могат да се изучават през зимен семестър на учебната 2024/25 г. от студентите в редовно обучение:
Двусеместриални СИД: всяка дисциплина носи по 10 кредита (5 за зимен и 5 за летен)
Византийска философия
Философия на религията
Философия на съзнанието
История на марксизма: основни направления
Как да публикувам статията си
Философия на изкуството (систематика)
Едномесемстирални СИД: всяка дисциплина носи по 5 кредита
Метафилософия – 5 кредита
Опияненията на нарцисизма. Постмодерна естетика – 5 кредита
Техники на логическата манипулация в публичния дискурс
Философия и когнитивна наука
Философия на правото
Концепции за масовостта. Неомасовизация
Спец-курс: всяка дисциплина носи по 2,5 кредита
Реторика
Философия за деца – Пикси:езикът като философски проблем
Човекът в света на Дзен Будизма (философско-антропологичен анализ)
„Дума и обект“ на Куайн
Залезът на красотата. Философия на естетика на дендизма.
Онтология на консултирането
Субектност и достойнство
Обществени залози на естетическия модернизъм от ранния XX в.
Студентите завършват образователно-квалификационна степен „бакалавър“ с професионална квалификация “Бакалавър по Философия”.
Бакалаврите, които успешно са завършили факултативния педагогически модул на обучение, получават правоспособност съответно на Бакалавър по философия и учител по философия и гражданско образование в средните училища.
Завършилите бакалавърската програма по “Философия” могат да се реализират като ръководители, експерти или сътрудници на неправителствени организации, ръководители в държавната администрация, мениджъри в частния или държавния сектор, както и учени, общественици, медийни специалисти, консултанти, преводачи, редактори
Студентите в специалност “Философия” придобиват следните компетенции