Библиотеката е основана през 2000 г. Към структурата на Университетската библиотека се присъединява през 2011 г., като се явява третата филиална библиотека в рамките на Философския факултет наред с библиотека “Философия” и библиотека “Социални науки”.
Библиотека “Библиотечно-информационни науки” притежава ценен специализиран фонд в областите: библиотекознание, организация и управление на библиотеките, книгознание и книгоиздаване, информационен брокеринг и мениджмънт, информационни и комуникационни технологии, културна политика и музеология, дигитални библиотеки, интеграционни процеси, краезнание и краеведска библиография и др.
Фондът й наброява над 3 100 тома книги, периодични издания и отраслови електронни ресурси.
Има 12 читателски места, от които 7 компютъризирани.
Библиотеката е създадена през 2008 г. на базата на съществуващите катедрени библиотеки “Социология” (от 1989 г.) и “Политология” (от 1990 г.). Тя е основна база за учебната дейност на студентите от тези две специалности, както и от специалностите Европеистика и Публична администрация. Комплектуването й се подпомага от дарения на различни организации, институции и частни лица – Постоянното представителство на Световната банка в България, Френския културен институт, Международния център по проблемите на малцинствата, университета в Билефелд, Living Conditions and Quality of Life, European Foundation for Improvement of Living and Working и др.
Библиотека “Социални науки” отговаря на най-добрите съвременни стандарти за организация на библиотечно-информационната работа. Тя притежава профилиран фонд от литература, свързана с проблемите на глобализацията, интеграцията, международните отношения, комуникациите, вътрешната политика, модернизацията и други въпроси от социален и политически характер. Фондът й включва над 22 800 библиотечни единици. В библиотеката се поддържа и специализиран архив от документи за европейската интеграция, създаден от проф. Георги Димитров. Библиотеката разполага с 20 читателски места, от които 7 компютъризирани.
Библиотеката към Философския факултет е основана през 1903 г. като семинарна библиотека, обслужваща нуждите на студентите и преподавателите от Философския институт. Дълго време за устройването на библиотеката всеотдайно работят проф. Ангел Бънков, проф. Кирил Делев Дарковски и др. Голяма част от нейния фонд се формира чрез дарения – от Посолството на Франция, фондация “Фолксваген”, American Psychological Association, Curriculum Resource Center и др.
От 2007 г. библиотека “Философия” се намира в ново помещение с модерно оборудване, в което потребителите имат свободен достъп до библиотечния фонд. Притежава над 50 400 тома книги, периодични, справочни и библиографски издания и отраслови електронни ресурси. Разполага с 25 читателски места, от които 11 компютъризирани.
Семинарната библиотека към катедра Културология е нова библиотека и наброява около 10 000 тома, книги издавани предимно след 1990 г.
Началото й е поставено от дарение на Министерството на Културата. Тя обслужва учебния процес на студентите от специалност Културология, но може да бъде ползвана и от всички студенти на СУ, които в нея могат да намерят книги по философия, антропология, социология, история.
Разполага с читалня с двадесет места, компютър и свободен достъп до интернет.
В нея няма периодика, освен “Социологически проблеми” и “Критика и хуманизъм”.
Има дарени френски книги в споменатите области от Френския културен институт и книги на английски език от Сорос център по изкуства и култура.