Обучението в специалност „Публични информационни системи“ (ПИС) цели студентите:
Обучението на студентите се извършва по модерно ориентиран, гъвкав и балансиран между теоретични познания и практически умения учебен план. Чрез него е постигнат баланс и хармонизиране на изучаваните дисциплини, включващи съвременни учебни програми и съдържание, което създава условия студентите да формират базовите умения и компетенции, необходимо за овладяване на информационната наука. Учебният план включва и набор от изборни учебни програми и съдържание, чрез които се предоставя възможност на обучаващите се да доразвият и надградят своите познания според специфичните си интересите и уменията, които притежават.
Обучението в бакалавърска програма „Публични информационни системи“ е съобразено с Международна стандартна класификация на образованието. Според Областите на образование и обучение (ISCED-F 2013) попада в област 3. Социални, стопански и правни науки, област на образование 32. Журналистика и информация и област на обучение 322. Библиотеки, информация, архиви. Според националната класификация попада в област на висшето образование Социални, стопански и правни науки, професионално направление 3.5. Обществени комуникации и информационна наука.
Студентите се обучават теоретично и практически, като придобиват знания и опит по специалността чрез интегрирана подготовка, съответстваща на изискванията на цифровото общество.
Всички учебни програми са разработени съобразно изискванията на Закона за висшето образование и Правилника за устройството и дейността на СУ. В платформата за електронно обучение на Софийския университет (Мудъл), към всяка учебна дисциплина са публикувани учебни материали, задължителни и препоръчителни информационни ресурси, задачи за ангажиране на студентите по време на обучението, включително семинарни упражнения, задачи за самостоятелна подготовка, задачи за екипни проекти по учебните дисциплини (където е приложимо) и др., както и методиката за оценяване.
Оценяването на извършената от студентите работа в процеса на обучение включва: текущо и крайно оценяване чрез участие в тематични дискусии в часовете; демонстрационни занятия; уъркшопове (информационно търсене и колективно обсъждане на доклади и реферати); портфолио; тестова проверка; решаване на казуси; посещения на обекти; текуща самостоятелна работа /контролно; писмен или устен изпит, съобразно изискванията и критериите на преподавателите по съответните учебни дисциплини.
Софийски университет извършва централизиран прием за бакалавърска степен – пълна информация за условията за кандидатстване и сроковете на кампанията можете да намерите тук:
Професионална квалификация
Студентите придобиват професионални компетентности свързани с изграждане и развитие на информационни бази от данни и услуги, с прилагане и проектиране на инструменти за оценка и анализ на информационни системи и информационни ресурси, с организиране и управление на информационни ресурси, с планиране и разработване на информационни услуги и информационни продукти.
Придобитата професионална квалификация е „Бакалавър по публични информационни системи„.
Професионална реализация
Завършилите бакалавърска програма „Публични информационни системи“ имат възможност за професионална реализация:
Студентите са подготвени за реализация на различни нива в организационната структура: ръководни позиции, свързани с организация и управление на информация и информационни потоци и системи, експерти и консултанти по информационно осигуряване, извличане на данни, информационно търсене, специалисти по анализ, подбор, организиране и поддържане на информационни хранилища и изграждане на информационни услуги.
Завършилите бакалавърска програма ПИС могат да продължат обучението си за придобиване на магистърска степен.
Всички студенти се дипломират след успешно полагане на писмен и устен държавен изпит.