Докторантското обучение е образователен процес с различна продължителност, съобразена с формата на докторантурата, който се осъществява от акредитирани в съответните специалности университети, висши училища и научни организации в Република България на основата на акредитирани докторски програми. Докторантското обучение приключва с отчисляването с или без право на защита на докторанта. Успешно защитения дисертационен труд на отчислените с право на защита докторанти е основание за придобиването на образователно-научната степен „доктор“ (PhD).
Тук може да получите кратка информация относно най-важните специфики на кандидатстването в докторска степен:
Според начина на финансиране докторантурите в Република България се разделят на обучение по държавна субсидия и платени.
Субсидираните от държавата докторантури биват редовни и задочни. За тях се кандидатства чрез явяване на конкурс по специалност (по конспект или разработване на проект за дисертационен труд в писмена и устна форма) и изпит по западен език.
Размерът на таксите за обучение на субсидираните редовни и задочни докторанти се определя с министерско постановление. Към момента:
Размерът на таксите за обучение се приемат всяка година на Академичен съвет на Софийски университет и се регламентират с ректорска заповед.
Платените докторантури биват редовни, задочни и докторантура на самостоятелна подготовка.
Независимо каква е формата на докторантурата, за която се кандидатства, и дали е платена или е по държавна субсидия, кандидатите трябва да подготвят следните документи:
За кандидатстване в докторантура на самостоятелна подготовка се подготвят същите документи, като се добавя и проектът на дисертационен труд. Таксата е една минимална работна заплата .
Необходимите документи в случая са същите като онези, описани в секция „Какви документи са необходими за кандидатстване в докторантура, ако имам магистърска диплома от българско висше учебно заведение“ (линк към предната секция). Има една разлика: необходимост от прилагане на призната и легализирана в България магистърска диплома от чуждестранното висше училище. Можете да легализирате вашата диплома чрез подаването й в Ректората, сектор „Прием на студенти“, находящ се в Информационния център на СУ. Цялата необходима информация по този въпрос можете да намерите на сайта на Университета.
За процедурата по легализиране на дипломата се заплаща такса. Самата процедура трае около 2–3 месеца, така че е добре да се започне достатъчно навреме преди приемните изпити. След като подадете документи за легализиране, получавате входящ номер. Можете да представите този номер в момента на подаване на документи за конкурса в сектор „Докторанти“. Все пак има два месеца до самия конкурс и поне още месец до вашето зачисляване – надяваме се дотогава процедурата по легализирането на дипломата да приключи. Ако все още процедурата не е приключила, ще се наложи да изчакате тя да се финализира и едва след това ще ви бъде издадена заповед за зачисляване, въпреки успешното и навременно полагане на приемните изпити.
Софийски университет ежегодно провежда две кампании за прием на докторанти по държавна субсидия. Първата кампания започва с прием на документи в периода септември-октомври всяка година. Относно сроковете и начина на подаване/ изпращане на документите за кандидатстване, следете сайта на Софийски университет.
Избор на подходяща докторантура можете да направите още през месец август – от август конспектите на обявените докторантури по професионални направления се качват на сайтовете на Софийски университет и Философски факултет. Подробна информация за изпита по западен език можете също да намерите на страницата на Софийски университет – Прием – График на провеждане на конкурсните изпити – Програми по западни езици.
Конкурсните изпити се провеждат през месец декември. Преди това всички кандидати се уведомяват по имейл (подаден от самите тях при кандидатстване, моля следете си имейла) за резултата от тяхното допускане по документи и за датата, часа и мястото на конкурсния изпит по специалност. Тъй като изпитът по западен език се организира от Факултета по класически и нови филологии на СУ, то за информация за дата и час на явяване на този изпит се следи на сайта на СУ.
Приетите докторанти се гласуват на Факултетен съвет на Философски факултет в началото на месец януари и се зачисляват от 1 февруари. Заповедите си могат да получат от Деканата на Философски факултет, кабинет 47, Ректорат, етаж 3, Южно крило, при инспектор „Докторанти“.
Софийски университет провежда още една кампания за прием на докторанти по държавна субсидия, на която се обявяват останалите незаети места от приема през месец декември. Моля, обърнете внимание, че ако няма незаети места в съответните докторски програми от декемврийския прием, то не се провежда нова кампания за прием през пролетта. Следете за актуална информация относно сроковете да подаване на документи и провеждането на конкурсните изпити през месеците февруари и март на сайта на Софийски университет: https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/obrazovanie/doktoranturi
Приетите докторанти се гласуват на Факултетен съвет на Философски факултет в началото на месец юни и се зачисляват от през юли. Те могат да получат заповедите си за зачисляване от Деканата на Философски факултет, кабинет 47, Ректорат, етаж 3, Южно крило, при инспектор „Докторанти“.
За платено обучение в редовна и задочна докторантура се кандидатства по всяко време на годината, без месеците юли, август и септември.
Кандидатите заявяват желанието си за кандидатстване в кабинет 214, Ректорат, етаж 1, Северно крило, сектор „Докторанти“.
След като кандидатите подадат документи в сектор „Докторанти“, документите се изпращат до съответния факултет, в нашия случай Философския факултет, със запитване дали той ще осигури обучението в съответната докторска програма. След утвърдителен отговор, кандидатурата му се гласува на Факултетен съвет и следва издаване на заповед за зачисляване.
Български граждани и граждани на Европейския съюз кандидатстват за платените форми отново чрез полагане на конкурсен изпит. За целта документите на кандидатите за платена форма на обучение се изпращат във Философски факултет, а от там – в съответната катедра, която решава дали ще приеме кандидата за обучение и дали ще сформира комисия за изпит.
Кандидати извън Европейския съюз не полагат конкурсни изпити, но могат да кандидатстват само в платени форми на докторантура.
Времето на изпита може да съвпадне или да не съвпадне с времето на провеждането на изпити на кандидатите по държавна субсидия.
Кандидатстването в докторантура на самостоятелна подготовка също става по всяко време на годината без месеците юли, август и септември. Кандидатът носи проекта за дисертационен труд и необходимите документи в кабинет 214, Ректорат, етаж 1, Северно крило, сектор „Докторанти“.
Успешно сте издържали кандидат-докторантските изпити и вече сте зачислени като докторанти във Философски факултет. Поздравления!
Новозачислените докторанти на Философски факултет получават имейл с информация относно сроковете за заплащане на таксите за обучение и получаване на заповедите за зачисляване от инспектор Ирена Черешарова – cheresharova@phls.uni-sofia.bg.
Заплащането на таксата за обучение за редовна докторантура става при получаване на заповедта за зачисляване. Заплащането за задочна докторантура за първата година става при получаване на заповедта за зачисляване, а за втората – при започване на втората докторантска година. Заплащането за докторантура на самостоятелна подготовка е аналогично на първите две – в началото на всяка докторантска година.
Внимание: Задължително трябва да предоставите бележките за платените такси в Деканата на Философски факултет (кабинет 47, етаж 3, Южно крило). В момента на отчисляването ви в досието трябва да има доказателство за всички платени от вас такси.
Докторантите, които са зачислени в редовна докторантура и не работят, се осигуряват здравно от Университета.
Всички редовни докторанти попълват декларация за здравно осигуряване, с която се уточняват обстоятелствата относно тези осигуровки. При промяна в обстоятелствата се попълва нова декларация!
Декларации се получават от Деканата на Философски факултет, в момента на получаване на заповедта за зачисляване.
Редовните докторанти имат право да работят на трудов договор при друг работодател на 4-часов работен ден. Това обстоятелство се удостоверява с декларация, която се попълва при получаване на заповедта за зачисляване. Докторант, който работи на 8-часов работен ден при друг работодател или на ненормиран работен ден, не може да бъде зачислен в редовна докторантура и може да се насочи към другите форми на докторантура, предлагани във Философски факултет
Информация относно важни срокове в хода на докторантското обучение, получаване на стипендии при редовна докторантура, полагане на минимуми по специалност и чужд език, записване в докторантски курсове, задължения на докторанта по време на обучението му, възможности за прекъсване и удължаване на докторантурата, форми и регулярност на отчитане, отчисляване, правила за провеждане на вътрешна и публична защита, новозачислените докторанти ще получат от Деканата на Философски факултет след зачисляването им.
Кандидатите могат да се запознаят на сайта на СУ и със съответните официални документи, свързани с обучението в докторска степен