Второ издание на Националния фестивал „Идеите, които променят света” (2025 г.) – НУЦТИ

На 31 май се проведе второто поредно издание на Националния фестивал за творчество и иновации „Идеите, които променят света”, организиран съвместно от Националния университетски център за творчество и иновации (НУЦТИ) към Софийски университет „Св. Климент Охридски” и фондация „Еврика”. Събитието се проведе в две тържествени зали в Ректората на университета – Аула и зала „Яйцето“. Официалното откриване на фестивала се състоя от 9:00 ч. в Аулата с приветствени слова на Ректора на Софийски университет, проф. д-р Георги Вълчев; проф. д.пс.н. Соня Карабельова, декан на Философски факултет; доц. д-р Валя Николова, заместник-декан по учебната дейност на Факултет по химия и фармация; г-жа Нина Дончева, директор на ДГ №2 „Звънче”; г-жа Гергана Тодорова, ръководител на отдел „Комуникации”, „Дънди Прешъс Металс Челопеч” ЕАД; г-н Григор Цанков, изпълнителен директор на „Еврика” и проф. д-р Веселин Дафов, директор на НУЦТИ, СУ „Св. Климент Охридски”.

Проф. Карабельова благодари и на участниците, че се включват в един от най-красивите фестивали. Тя припомни, че Философски факултет е инициаторът на НУЦТИ, както и на най-многото идеи, които се превръщат след това в традиционни събития. Деканът пожела на участниците да не спират да се стремят към високите цели, на които са се посветили.

Доц. Валя Николова поздрави всички участници за тяхната отдаденост, вдъхновение и любознателност. Тя напомни, че големите промени започват от малки, но смели идеи.

Г-жа Нина Дончева изказа своята благодарност, че детските градини са уважени на такова събитие. Тя изтъкна, че ролята на учителя е динамична и вече е по- важно той да бъде вдъхновител за децата и да им създава увереност да изпробват, правят и преживяват нови неща, откривайки света.

Г-жа Гергана Тодорова сподели, че творчеството и идеите са началата, с които всички започваме и изтъкна, че събития като това имат и практическа значимост да подпомогнат младите предприемачи да реализират своите творения.

Г-н Цанков подчерта, че фестивалът е надградил себе си от пилотното издание като качество на представени проекти и отбеляза, също както миналата година, че фестивалът всъщност е за „Идеите на младите хора, които променят света“, защото в тях е бъдещето.

Проф. Дафов припомни, че Софийският университет има далечна традиция в творчеството и иновациите още от своя патрон Св. Климент Охридски, съдействал за измислянето на буквите, което задължава университета да продължи този дух. Той благодари на Ректора и на Академичния съвет, както и на всички, които са допринесли за осъществяването на това фестивално събитие.

В 10:00 ч. фестивалът се раздели на две паралелни сесии в Аулата и зала „Яйцето“, в които представянията на децата и учениците продължиха през целия ден. Четиридесет и седем участия, екипни и индивидуални, на деца на възраст от пет до осемнадесет години от Варна, Пловдив, Видин, Сливен, Шумен, Ботевград, Димитровград, Дупница, Разград, Долна баня, Вълчи дол, София и Прага, бяха допуснати до представяне във фестивалната програма. Общият брой на всички участници е над сто, от които седемдесет и девет присъстваха лично в деня на събитието, заедно с техни ръководители, консултанти и родители.

Накрая на програмата на всички участници и научни ръководители бяха връчени удостоверения за участие във фестивала и подаръчен пакет. С грамоти-отличия бяха удостоени двадесет и един проекта на индивидуални участници и екипи.

Отличия за Оригиналност на идеята получиха:
• Деветокласничката Стефани Мартинова Цветкова от НФСГ, гр. София, с ръководител Людмила Карамитева за своето есе и проект „NeuroShield”.
• Борис Велинов и Васил Желев, отново деветокласници, от ПГКМКС „Академик Благовест Сендов“, гр. Варна, представиха проект за
„Интелигентна система за анализ на превозни средства – Автомобили от Крелигенс” с ръководител Полина Кирилова.

Отличия за Значимост и приложимост получиха:
• Десетокласниците Симеон Събев и Максим Ралев от ПГКМКС „Академик Благовест Сендов“, гр. Варна, с демонстрация „Азион – персонализирана система за менажиране на организации” с ръководител инж. Пламена Янева.
• Децата от Детската къща, гр. Варна, в предучилищна възраст с представителство на Никола Смол, Калоян Николов, Дея Стефанова, Вероника Събънжиану с презентация и демонстрация „Машина за спомени”. Техни ръководители и големи насърчители са Нора Гавазова и Михаела Ангелова.

Отличия за Интердисциплинарност получиха:
• Трета група „Пчелички” от ДГ „Дружба”, гр. Пловдив, с ръководител Светлана Мирчева за проекта „Доброто, което може да промени света”.
• Десетокласникът Кристиян Бенбасат от 134 СУ „Димчо Дебелянов“, гр. София, за презентацията си „Антисмог дронове „AeroGuard” с ръководител Незабравка Тренева-Пенкова.

Отличие за Най-убедително представяне получиха:
• Шестокласникът Жоро Недялков Топалов и седмокласника Георги Димитров Иванов от ОУ „Пенчо Славейков”, гр. Димитровград, за презентацията си на тема „Бъдещето на образованието с трансформиращата сила на AI, VR и AR”. Техен ръководител е Катя Славова Гочева.
• Мартин Анастасов и Богдан Иванов от ПГКМКС „Акад. Благовест Сендов“, гр. Варна, за демонстрация на своя проект „SmartStep” с ръководител Диана Димова.

Отличие за Работа в екип получиха:
• Християн Димитров и Деян Николов от ПГИКН „Академик Благовест Сендов“, гр. Варна, с демонстрация на „SecurDoor”. Техен научен ръководител е инж. Пламена Янева.
Отличие за Работа в екип по социално значим проект получиха:
• Александра Хаджиева, Борис Стоев, Ванеса Атанасова, Мария Танчева, Георги Йотов, Ивелина Томова, Туркян Ахмедова, ученици от девети до дванадесети клас от СУ „Любен Каравелов”, гр. Пловдив, с ръководител Георги Стоев. Техният проект се казва „Следвоенно възстановяване на Газа – проектиране на нова детска болница”.

Отличие за Научна компетентност на участниците получиха:
• Ярослав Басков и Ая Франк от НАОП „Николай Коперник“, гр. Варна, с ръководител Валентин Иванов за своя „Проект за стратосферна сонда „Аврора”.

Отличие за Представяне на идеята с умение да си служат с нея получиха:
• Младен Светозаров Михалков, Мартин Светозаров Михалков, десетокласници от ТУЕС, гр. София, за демонстрация на проекта „VitalLink”.
Специално отличие за Най-добър популяризатор на науката получи:
• Катерина Божилова от 22. СЕУ „Г. С. Раковски”, гр. София, за есе на тема „Моят вдъхновител” и презентация „Пътешествие в света на астрономията”. Нейни ръководители са доц. д-р Владимир Божилов и Полина Божилова.

Специално отличие за Млад изобретател получиха:
• Първокласникът Костадин Малинов от Детски център SmArt и 34. ОУ „Стою Шишков“, гр. София, за проекта си „Велосипед с турбобластери, модел “SOS 2000” с ръководител Таня Димитрова.
• Четвъртокласникът Вихър Илиев от Детски център SmArt и 34. ОУ „Стою Шишков“, гр. София, с ръководител Таня Димитрова за „Проект Aqua Life”.

Специално отличие Питащ за философията получи:
• Единадесетокласникът Андрей Александров Лумбев от Профилирана гимназия „Христо Ботев”, гр. Дупница, с ръководител Надя Джоргова. Той представи философското си есе на тема „Битие и Аз – човекът „поставен” в света”.

Специално отличие Най-добро научно изследване получи:
• Десетокласникът Емил Мирчев от НПМГ „Акад. Л. Чакалов”, гр. София, с ръководител Галя Петрова. Той представи изследването си „Влияние на маринатите върху месото”.

Специално отличие за Най-артистично изпълнение получи:
• Ивет Алексиева на шест години от ДГ 189 „Сто усмивки“, гр. София, която изпълни песните „Пътуване” и „Вълшебство” на самото откриване на фестивала.

Специално отличие за Най-добра екологична идея получи:
• Нурай Синан Арун, единадесетокласничка от СУ „Васил Левски”, гр. Вълчи дол, с научен ръководител Иван Чобанов за презентацията „Възможности за получаване на екологично чист (биоразградим) заместител на животинска кожа”.

Специално отличие за Най-добър млад участник получи:
• Калоян Церовски, ученик в шести клас на СУ „Неофит Рилски“, гр. Долна баня, за демонстрациите си „Ходещия робот” и„Робо куче”, с ръководител Ели Сотирова.
Специално отличие за Отлично представяне на идеята получи:
• Дванадесетокласникът Атанас Кожаров от СУ „Йордан Йовков“, гр. Сливен, с ръководители Анелия Шидерова и Димитър Желев за демонстрацията си „FlowerStation”.

Гостите на фестивала имаха възможност да посетят и разгледат експонатите на два музея на територията на Ректората на Софийски университет. Това са Музеят по палеонтология и исторична геология и Музеят по минералогия, петрология и полезни изкопаеми. Уредниците на двата музея, д-р Светлозар Сеферинов, Теодора Билярска и Кристина Методиева, посрещнаха младите творци и иноватори и ги запознаха с музейните експонати. Непосредствено преди тържественото закриване на Фестивала, състояло се в Зала „Яйцето“, всички участници, ръководители, научното жури и директорът на НУЦТИ направиха обща снимка на стълбите на университетска библиотека.

Ръководител на фестивала тази година е гл. ас. д-р Даниел Александров, а помощник-организатор – Цветелина Калъчева. Заедно с тях, членове на журито бяха:
• г-н Григор Цанков, изпълнителен директор на Фондация „Еврика“;
• д-р Мая Митренцева, РУО – София;
• г-н Коста Костов, МОН;
• доц. д-р Цветина Рачева, ФФ, СУ „Св. Климент Охридски”;
• г-н Орфей Миндов, ПГПИ „Тревненска школа“, гр. Трявна;
• доц. д-р Евгени Йорданов, Департамент по спорт, СУ „Св. Климент Охридски”;
• гл. ас. д-р Емилия Караминкова-Кабакова, ФНОИ, СУ „Св. Климент Охридски”;
• доц. д-р Мая Гайдарова, ФизФ, СУ „Св. Климент Охридски”;
• доц. д-р Надежда Райчева, БиоФ, СУ „Св. Климент Охридски”;
• проф. дпн Моника Богданова, Фп, СУ „Св. Климент Охридски”;
• гл. ас. д-р Юлия Йорданова-Панчева, ФЖМК, СУ „Св. Климент Охридски”;
• ас. Лиляна Русенова, ФМИ, СУ „Св. Климент Охридски”;
• докт. Георги Христов, ФМИ, СУ „Св. Климент Охридски”.

По подготовката и провеждането на фестивала работиха още Анна Върбанова – научен секретар на НУЦТИ, както и екип от доброволци, включващ студенти и ученици:
• Мария Стаевска, СУ „Св. Климент Охридски”;
• Калия Кайралах, СУ „Св. Климент Охридски”;
• Дара Варджийска, Нов български университет;
• Александра Дафова, СУ „Св. Климент Охридски”;
• Боян Дафов, СУ „Св. Климент Охридски”;
• Мария Витанова, СУ „Св. Климент Охридски”;
• Радост Панталеева, СофтУни БУДИТЕЛ;
• Павел Панчев, 36. СУ „Максим Горки“.

Фестивалът се организира от Националния университетски център за творчество и иновации към СУ „Свети Климент Охридски“ (НУЦТИ) и Фондация „Еврика“ с подкрепата на „ДъндиПрешъс Металс“ ЕАД, „Инова“ ООД, „Опенкод системс“ ООД, „МД Лифт Сервиз“ ООД, „Булмес груп“ ЕООД и други.

We are using cookies to give you the best experience. You can find out more about which cookies we are using or switch them off in privacy settings.
AcceptPrivacy Settings

Този сайт използва бисквитки (cookies), за да ви предостави по-качествена услуга. Ако продължите да използвате сайта ни, се съгласявате с политиката за бисквитки.