С държавен изпит се дипломират мнозинството от студентите. Това става чрез подготовка на въпроси по конспект. Държавният изпит се провежда на два етапа: писмен и устен.
По учебен план държавните изпитни сесии на специалност „Философия“, редовно и задочно обучение, са две:
Писменият държавен изпит ще се проведе на 30.06.2025 от 9:00 до 13:00 ч. в зала 41, Ректорат
Устният държавен изпит ще се проведе на 07.07.2025 от 9:00 ч. в зала 63, Ректорат
Всички студенти, които ще се дипломират на съответната изпитна сесия (с държавен изпит или с дипломна работа) подават молба в отдел Студенти (при инсп. Дани Жилкова, 46 каб.) най-късно 20 дена преди защитата/държавния изпит, въз основа на която се проверява дали са положили всички изпити по учебен план и дали имат съответния брой кредити. Студентите, чиято последна изпитна сесия е през м.юни, подават тази молба непосредствено след полагане на всички изпити.
Молба за допускане до държавен изпит на бакалаври от специалност Философия
Писменият изпит обикновено се провежда през последния понеделник от м.юни или последния понеделник от м.януари.
Теглят се 2 въпроса от конспекта и всеки студент избира един от тях, по който да пише.
Устният изпит обикновено се провежда 1 седмица след писмения (първия понеделник от м.юли или първия понеделник от м.февруари). До него се допускат студенти, които имат най-малко оценка Среден (3,00) на писмения изпит. Студентът тегли два въпроса от конспекта и развива един по избор. Ако се падне въпрос, по който е писал на писмения изпит, се прави повторно теглене.
Чрез написване на дипломна работа могат да се дипломират студенти, които имат успех от следването си през годините минимум Мн. добър (5).
Защитите на дипломни работи към катедра Философия ще се проведат на 07.07.2025, часът и залата ще бъдат уточнени допълнително
Желаещите да се дипломират чрез писане на дипломна работа трябва да направят следното:
Принципни и общи указания за държавния изпит към катедра „История на философията“:
Студентите трябва да подадат молба за писмен и/или устен държавен изпит в отдел „Студенти“, 46 кабинет, при инсп. Дани Жилкова, имейл: d.zhilkova@phls.uni-sofia.bg. Държавният изпит съдържа два задължителни компонента:
Комисията е в състав: проф. дфн Александър Кънев (председател), доц. д-р Тодор Тодоров, доц. д-р Димитър Божков
Студентите се явяват и на двата изпита по конспект. Конспектът не съдържа препоръчителна литература. Предполага се, че завършилите четвърти курс, познават литературата и могат самостоятелно да се подготвят за държавния изпит.
Съгласно сроковете, обявени на сайта са на Философски факултет, но не по-късно от 15 дни преди датите за държавни изпити, студентът подава молба по образец за допускане до писмен и устен държавен изпит. В молбата задължително се отбелязва, че студентът се явява на държавните изпити към катедра „История на философията“. Подаването на молбата става при инспектори Студенти Клер Велкова и Дани Жилкова (каб. 46 на Ректората)
Молба за допускане до държавен изпит на бакалаври от специалност Философия
Студентите, подали молби, биват информирани по имейл за датата, часа и мястото на провеждане на съответния изпит.
Както на писмения, така и на устния изпит, студентът се допуска след представяне на студентската си книжка.
Датите на изпитите се обявяват своевременно на сайта на ФФ. Обичайната практика е писменият изпит да се провежда последния понеделник на м. януари за зимната сесия, респ. – последния понеделник на м. юни за лятната сесия на съответната академична година.
По време на изпита се теглят 2 въпроса от конспекта, от които студентът е задължен да избере един, върху който да пише.
До устен изпит се допускат единствено студенти, получили положителна оценка на писмения изпит, т.е. минимум „Среден“ (3,00).
Датите на изпитите се обявяват своевременно на сайта на ФФ. Обичайната практика е устият изпит да се провежда една седмица след писмения.
По време на изпита студентът изтегля един въпрос от конспекта. Ако изтегленият въпрос съвпадне с въпроса, разработван на писмения изпит, студентът тегли друг въпрос.
Защитите на дипломни работи към катедра История на философията ще се проведат на 07.07.2025 от 13:00 ч. в зала 41, Ректорат
Комисията е в състав: доц. д-р Васил Видински (председател), проф. дфн Стилиян Йотов, проф. дфн Александър Кънев
Плагиатство е когато лицето представя чужди идеи, постижения, произведения или текст като свои собствени, чрез посочване себе си за действителен автор или непосочване на ползвания източник или действителния автор.
Моля, запознайте се внимателно с това ръководство, за да знаете как да подготвите и оформите дипломната си работа.
Нормативна уредба
Дипломни работи към катедра „Логика, етика и естетика“ имат право да разработват студенти с минимален общ успех 5,00 от курса на обучение.
Защити на дипломни работи към катедра Логика, етика, естетика ще се проведат на 07.07.2025 г., часът и залата ще бъдат уточнени допълнително
Държавен изпит към катедра „Логика, етика и естетика“ не се провежда, студенти с минимален общ успех от курса на обучение под 5,00 могат да се явят по условията и конспектите на катедрите „Философия“ или „История на философията“.