Програмите са предназначени за кандидати, спечелили конкурсите за редовно и задочно обучение, обявени за нуждите на катедра „Философия“. Модулният принцип на разработване на програмите е подходящ и за докторанти по други професионални направления, обучаващи се в Университета или извън него.
Докторските програма по професионално направление 2.3.Философия са в съответствие с най-новите тенденции в развитието на науките за обществото и човека.
Основните цели на обучението в ОНС „доктор“ в катедра „Философия“ в докторските програми по Философия на културата, политиката, правото и икономиката; Философия на историята; Онтология; Теория на познанието; Философия на науката са:
• Осигуряване приемственост на преподавателския (академичен) състав и развитие и възпроизвеждане на областта на науките за обществото и човека;
• Предоставяне възможност на изявени студенти, завършващи ОКС „магистър“ за самостоятелни научни търсения и проспериране в научноизследователското поприще.
Задачите на докторската програма по философия на съзнанието са:
• Осигуряване на академична среда за научно израстване на магистри с доказани качества и интерес към научните изследвания;
• Осигуряване на учебната работа и научноизследователската дейност с нови насоки и разработки;
• Гарантиране на условия за междуинституционален и международен обмен и мобилност на обучаемите;
• Утвърждаване на високи и споделени критерии за научни постижения и приноси в сферата на науките за обществото и човека.
А. Структура на учебния план
Докторските програми на катедра Философия съчетават широки познания в областта на философията със задълбочена специализация в избрани по-тесни тематични области. Основните принципи на програмите са интердисциплинарност, гъвкавост, индивидуален подход.
Обучението е съобразено с потребностите на докторантите и е балансирано с оглед развиването на техните изследователски интереси и формирането на широк спектър от професионални умения и компетентности.
Докторантурите дават задълбочени теоретични знания и практически умения, които позволяват самостоятелно осъществяване на теоретични и приложни изследвания, разработка, оценка и управление на проекти, представяне и интерпретация на резултатите.
Планът е структуриран така, че да изпълни заложеното в образователните цели и да осъществи систематично сравнение между различните страни на философия и тяхното развитие в съвременната епоха.
Б. Формат на учебния план и организация на учебния процес
Форматът на учебния план е модулен. Модулите са три. Общият брой кредити за трите години на обучението е 180 (по 60 кредита за година), набирани от трите модула.
Описание на модулите:
1. Учебна дейност, която включва:
• задължителните по Закона за висшето образование докторантски минимуми по специалността и чужд език;
• постоянно действащ докторантски семинар на катедра философия и
• избираеми курсове: по научното направление на докторантурата, курсове, формиращи специфични изследователски умения и компетентности, участие в лятна школа.
Всички курсове са едносеместриални и са кредитирани съобразно приетите в СУ изисквания.
Специалността предвижда обявяването на курсове, предназначени само за докторанти, чието съдържание не дублира проведени вече четения в бакалавърска или магистърска степен. Всеки един от авторите на докторантски курс оповестява съдържанието му, условията за участие, както и начина на завършване.
2. Научноизследователската дейност, която включва:
• Работа по дисертацията. Съгласно решение на катедрения съвет, месец преди изтичане на срока за обучение във втората докторантска година, докторантите задължително предават минимум 60 страници от дисертационния си труд;
• Публикации, участие в научни форуми и проектна дейност.
3. Педагогическа дейност – съгласно действащия университетски „Правилник за условията и реда за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности в СУ „Св. Климент Охридски“ и възможността докторантите, успешно издържали специализираните си докторантските изпити, да водят семинарни упражнения.
4. Допълнителни дейности – кредитира се работата на докторантите в административната и организационна дейност на катедрата съобразно цитирания Правилник и конкретната натовареност на докторанта.
Учебната документация за провеждането на обучението в ОНС „доктор“ се подготвя в катедрата в съответствие с действащата нормативна база, уреждаща обучението.
Научните ръководители, ръководителят на катедрата и секретариатът на катедрата следят за спазването на сроковете и изпълнението на задълженията на докторантите.
Действащата учебна документация се състои от:
• Индивидуален учебен план на докторанта за периода на докторантурата;
• Стандартизирана форма на протоколи, засягащи полагането на специализиран докторантски минимум и изпити, залегнали в учебния план;
• Стандартизирана форма на годишен отчет на докторанта.
ІІ. Реализация на завършилите
Успешно завършилите докторските програми по Философия на културата, политиката, правото и икономиката; Философия на историята; Онтология; Теория на познанието; Философия на науката са подготвени за реализация както в академичната и изследователска сфера, така и в учителска дейност в областта на философията.