Осма международна конференция по „Публична администрация“

30 октомври 2024 г.

Тема на конференцията: „Политики и политика за споделено, сплотено общество“

Осма международна конференция, организирана от катедра „Публична администрация“ на СУ „Св. Климент Охридски“,  ще се проведе на 30 октомври 2024 г.
Формата на провеждане е хибридна – присъствено и онлайн.
Заявки за участие се приемат до 21-ви октомври 2024 на имейл адрес: pa_conference@phls.uni-sofia.bg 
Работни езици на конференцията: български и английски.
Такса за правоучастие: Не се изисква.
Място: Нова Конферентна зала, Ректорат, Софийски университет „Св. Кл. Охридски“, София, бул. „Цар Освободител“ 15.

Вниманието ще е насочено към критична област на управлението в днешно време. Социалната сплотеност изглежда на повърхността като социологическа тема или тема на политологическия анализ. Очевидно е обаче, че държавните ръководства в развитите страни и особено в съвременните демокрации полагат усилия тъкмо в областта на управлението и администрирането на тези процеси. Такива са например кохезионните програми на ЕС, които се отнасят далеч не само до икономическата сфера.
Избраната тема е провокирана от един витаещ в социалното пространство въпрос:
По каква причина заявените усилия за интегритет и сплотеност в съвременните общества сякаш не постигат целите си. Нещо повече. Въпреки декларираните ценности за свобода и сплотеност в обществото, класическите и новите разломи са тревожни. Въпреки институционалния капацитет и административен ресурс за управление и устойчивост в изпълнение на стратегическите политически цели за социална кохезия, социалната среда е по-скоро разединена и конфронтационна по всяка възможна тема в публичния дневен ред.
Всъщност сплотено или атомизирано е модерното общество? Ако стратегическите цели са за социална сплотеност, а реалностите изобилстват от примери за враждебност, антагонизъм, остракизъм и капсулиране по всевъзможни теми, то предизвикателствата за търсене на отговори се отнасят както към теорията, така и към множество казуси на социалната практика.
Избраната тема на Осмата международна конференция на катедра „Публична администрация“ в Софийския университет цели да добави своя принос към множество форуми в интердисциплинарното тематично поле на споделеното общество и политиките за социален интегритет. Предлагаме концептуалната рамка на Клуб де Мадрид (https://clubmadrid.org/2011/) и някои публикации като сборника под редакцията на Mari Fitzduff (2013)[1] и по-нови изследвания на Clem McCartney, Ehud Eiran, Ran Kuttner et al. (2021)[2],


[1] Fitzduff, M., 2013, Public Policies in Shared Societies: A Comparative Approach
[2] Kuttner and Eiran, Shared Society: Concept, implantation and the road ahead; Hussak, Melanie et al. (2021): Integration concepts in German cities: How can they contribute to Shared Societies. In: Conflict Resolution Quarterly. Bd. 39. Nr. 2. S. 115-138;  Kuttner, Ran. (2017). From Co-existence to Shared Society: A Paradigm Shift in Intercommunity Peacebuilding Among Jews and Arabs in Israel. Negotiation and Conflict Management Research. 10. 179-198;  McCartney, Clem. (2020) Shared Societies Concept: Lessons from Responses to Current Challenges of Divisive Attitudes and Rhetoric and The Covid-19 Pandemic. International Association for Conflict Management 2020.


Каним ви да вземете участие като споделите резултати от свои изследвания, теоретични търсения, анализ на проблеми от практиката в рамките на обявената тема в следните проблемни области:

  1. Теоретичните основи на управлението за социална сплотеност. Стратегии, лидерство и политики на сближаване в естествената среда на социални различия. Изостава ли хуманитаристиката от разбирането за възможната сплотеност в кризисна ситуация на разнообразие от конфликти и нова технологична революция?
  2. Институции и нормативна среда за социална кохезия. Тъй като законодателството се основава на принципите на социалното сближаване, справят ли се със своите роли основните институции на законодателната, изпълнителната и съдебната власт?
  3. Икономически и финансов капацитет за постигане на социална кохезия. До каква степен съвременната икономическа среда определя нуждата от социална кохезия? Какви са последиците за производството, обмяната и стопанския просперитет в условия на враждебност към другия?
  4. Общностният дух и многостепенното управление. Въпросът за социалната сплотеност и споделяне на отговорности между нивата на управление? Сплотеност или разпад в условия на активна миграция към регионалните и национални градски центрове? Как изглежда споделеното общество в средата на ЕС?
  5. Проблемите пред споделеното общество в среда на глобални конфликти и заплахи за сигурността и правовия ред. Споделеното общество и социалните разломи. Резултатни ли са политиките за социално включване? Секторни политики, възраст, малцинства, социален статус, пазар на труда в контекста на социалната кохезия.
  6. Панел за добри практики. Дискусия с партньори от институции на централната и местната администрация и неправителствени организации.

Поканата за участие е към академични изследователи от различни научни области, свързани с идентичността на публичната администрация като интердисциплинарна област. Той е насочен към експерти както в публичната, така и в частната сфера, чиято дейност се сблъсква с проблемите на публичното управление в средата на социалната атомизация и перспективите за социална сплотеност.

Докладите на участниците ще бъдат публикувани в отделен научен сборник. Те ще бъдат приети за публикуване след рецензиране.
Срок за предаване на готовите доклади: до 31.01.2025 г. 

Важни срокове

26 октомври 2024 – Публикуване на окончателна програма

30 октомври 2024 – Откриване на конференцията, Закриване и изпращане на гостите

31 януари 2025 – Изпращане на окончателния вариант на доклада в максимален обем от 20 стр. Докладите трябва да са оформени в съответствие с техническите указания.

Технически указания

Докладите трябва да се депозират във формат на Word 2003 или по-нова версия.

Докладът трябва да включва Резюме и до 5 ключови думи (за докладите на български език тази информация се подава на български и английски език, а за докладите на английски език – само на английски език). Резюмето следва да бъде един параграф, между 100 и 200 думи, като следва да обобщава целта, методите, резултата и изводите от доклада.

Максимален обем: 20 страници, включително таблици, фигури и използвана литература; междуредово разстояние – 1,5.

Page Setup: Top – 26 mm; Bottom – 20 mm; Left – 20 mm; Right – 20 mm; Paper Size – A4.

Заглавие: Font: Times New Roman; Size: 14 pt; Font style: Bold; Alignment: Centered; Effects: Capital letters; (следва 1 празен ред).

Академична длъжност, научна степен, име и фамилия на автора (съавторите): Font: Times New Roman; Size: 13 pt; Font style: Bold & Italic; Alignment: Centered.

Висше училище/Организация/Институция: Font: Times New Roman; Size: 13 pt; Font style: Bold & Italic, Alignment: Centered; (следва 1 празен ред).

Основен текст: Font: Times New Roman; Size: 12 pt; First line: 12 mm; Alignment: Justified; Spacing: 1,5 lines.

Подзаглавия в основния текст: Font: Times New Roman; Size: 12 pt; Font style: Bold; Alignment: Centered, (пред и след тях не се оставя празен ред).

Таблици, графики и фигури: Центрирани и номерирани отдясно с арабски цифри. Наименованията на таблиците, графиките и фигурите са центрирани, като на таблиците са над тях, а съответно на графиките и фигурите под тях.

Цитиране: (Putnam, 1993, 21-22).

Библиография: Следва да бъде представена по следния начин: фамилия на автора, първа буква от първото име, година на публикуването (в скоби), заглавие (италик), издателство и място на издаване, както и евентуално страница.

Пример: Putnam, R. D., (1993), Making Democracy Work. Civic Traditions in Modern Italy, Princeton University Press

Научен и организационен комитет

  1. Доц. д-р Албена Танева, Ръководител на катедра „Публична администрация“, Софийски университет „Св. Климент Охридски“
  2. Проф. д.п.н. Тодор Танев, катедра „Публична администрация“, Софийски университет „Св. Климент Охридски“
  3. Проф. д.п.н. Татяна Томова, катедра „Публична администрация“, Софийски университет „Св. Климент Охридски“
  4. Проф. д-р Александър Маринов, катедра „Публична администрация“, Софийски университет „Св. Климент Охридски“
  5. Доц. д-р Елена Калфова, катедра „Публична администрация“, Софийски университет „Св. Климент Охридски“
  6. Доц. д-р Симеон Петров, катедра „Публична администрация“, Софийски университет „Св. Климент Охридски“
  7. Инспектор Анна Иванова, катедра „Публична администрация“, Софийски университет „Св. Климент Охридски“

Архив конференции

  • Седма международна конференция по „Публична администрация“, на тема: Кризи в стратегическото управление днес – от локализъм до детериториализация“, 26 октомври 2023 г.
  • Шеста международна конференция по „Публична администрация“, на тема: „Публичната администрация при глобална криза: между либерализма и етатизма“, 27 октомври 2022 г.
  • Пета международна конференция по „Публична администрация“, на тема: „Публичното управление след 2020: Какво знаем, когато не знаем нищо?“, 21-22 октомври 2021 г.
  • Четвърта международна конференция по „Публична администрация“, на тема:
    „Административната справедливост като елемент на доброто управление“, 26-27 октомври 2020 г.
  • Трета международна конференция по „Публична администрация“, на тема: „30 години реформи на публичното управление в Централна и Източна Европа“, 11-12 април 2019 г.
  • Втора международна конференция по „Публична администрация“, на тема: „Оценка на въздействието и въздействие на оценката“, 26-27 април 2018 г.
  • Първа международна конференция по „Публична администрация“, на тема: „Международният трансфер на административни модели и инструменти: възможности, ограничения и рискове“, 26-27 април 2017 г.
We are using cookies to give you the best experience. You can find out more about which cookies we are using or switch them off in privacy settings.
AcceptPrivacy Settings

Този сайт използва бисквитки (cookies), за да ви предостави по-качествена услуга. Ако продължите да използвате сайта ни, се съгласявате с политиката за бисквитки.